Burano, Wenecja - najbardziej kolorowa włoska wyspa na Lagunie Weneckiej

Burano - najbardziej kolorowa i malownicza włoska wyspa na Lagunie Weneckiej

O Wenecji można pisać bez końca, mówić godzinami. Wystarczy tylko chwila, jeden krótki przejazd tramwajem wodnym vaporetto po Canale Grande, mini spacer wśród wijących się wąskich uliczek, aby zakochać się w niej od pierwszego wejrzenia. A Wenecja poza samą sobą ma jeszcze w zanadrzu inne dobroci, których nie warto pomijać. Co takiego w sobie ma najbardziej kolorowa i malownicza włoska wyspa na Lagunie Weneckiej - Burano? 

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Wystarczy łódka. Ba, tramwaj wodny, żeby w ciągu niecałej godziny dopłynąć do Krainy Kolorów, której nie powstydziłby się nawet scenograf filmów Wesa Andersona. Różowe, żółte, niebieskie, morskie, zielone - domy mieszkalne "wołają" weneckich turystów swoimi kolorami i powodują, że wszelkie smartfony i aparaty samoistnie wyskakują z kieszeni i błagają o fotograficzne wspomnienia.

Mój pobyt w Wenecji był mocno ekspresowy, bo podczas jednego weekendu - Majówki - obskoczyliśmy 4 miasta w 2 krajach! To zdecydowanie za mało na jedną Wenecję, ale żądni barwnych przeżyć i rozkochani w bujającym tramwaju wodnym (koniecznie z siedzeniami na dziobie na zewnątrz!) postanowiliśmy wybrać się na pół dnia właśnie na wyspę Burano. Dlaczego kolorowa wyspa wygrała z Murano i Lido? Ano, na relaks na plaży w Lido nie było czasu i odpowiedniej pory roku, a piękne szklane rękodzieła pozostawiliśmy na następny raz (bo kiedyś przecież trzeba tam wrócić, prawda?).

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Instagramerzy, na Burano możecie spędzić cały dzień. Tutaj każda uliczka, róg, zakątek podsunie Wam kolejne tła do oryginalnych zdjęć, a Wasz profil oszaleje od ilości lajków i komentarzy:):) Niepotrzebny nawet filterek, bo kolory po prostu same robią całą robotę. OK, Instagram Instagramem, ale oto 4 powody dla których warto udać się na wyspę Burano i spędzić na niej pół dnia!

Po pierwsze, kolor goni kolor! 

I na pewno nie tylko ja zastanawiałam się nad tym, dlaczego każdy władca wyspy / burmistrz miasta nie wprowadzi takiej ustawy, która wymagałaby od mieszkańców czy spółdzielni "kolorowania" rzeczywistości w tak jaskrawych kolorach. Już wyobrażam sobie warszawską Pragę pełną różu i zieleni, ach!

Na Burano zasady są proste. Żaden szary, bury dom nie zagrzeje tu miejsca. Każdy Burano-mieszkaniec zanim przemaluje swój dom, musi zgodnie z obowiązującym prawem, udać się do lokalnych władz i prosić je o pozwolenie, a także zgodę na użycie konkretnego koloru farby. Burano-burmistrz musi bowiem pilnować, aby kolory nie powtarzały się za często. Wszystko jest kontrolowane i prawnie nadzorowane. Coś pięknego!

I pomyśleć, że niegdyś te wielobarwne domki wskazywały drogę rybakom, którzy powracali do swojej wioski z połowów ryb. Gdyby nie one, mieliby wielki problem odnaleźć swoje domy w porannych mgłach - dzięki jaskrawym barwom wiedzieli, w którą stronę kierować swoje łodzie. A w
dzisiejszych czasach napędzają jeszcze gałąź turystyki.

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść


Po drugie, prostota!

Tutaj nie znajdziecie monumentalnych budowli, wzniosłych weneckich placów i kościołów. Tutaj pośród kolorowych bloków mieszkalnych, ludzie prowadzą normalne, nieociekające bogactwem życie. Spacerując po głównych ulicach, nie zapomnijcie skręcić w lewo, potem w prawo. Wejdźcie w głąb prawdziwych mieszkańców, żeby zobaczyć, jak powoli płynie ich życie, bez pośpiechu, bez zbędnych bodźców. Jest moment na wywieszenie prania, jest czas na kawkę z sąsiadką czy na krótką chwilę na pooglądanie turystów w akcji.

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść

Burano, Wenecja, najbardziej kolorowa włoska wyspa, jak dojechać, co zwiedzić, gdzie zjeść


Po trzecie, włoski Koniaków inspiracją dla samego da Vinci!

Burano słynie również z koronkowych arcydzieł, które podobno są tu wyrabiane już od XVI wieku. Szycie koronek to domena lokalnych kobiet, a jeśli pasjonujecie się modą i robótkami ręcznymi to koniecznie musicie wpaść do Muzeum Koronek.

Legendy miejscowych głoszą, że sam Leonardo da Vinci udał się na wycieczkę na Burano, aby wyposażyć się w najwyższej jakości koronki, które były mu potrzebne do ukończenia ołtarza katedry w Mediolanie. Co ciekawe, podobno sekretem koronek z kolorowej włoskiej wyspy są ściegi, a dokładnie siedem różnych rodzajów. Każda kobieta w ciągu swojego życia wyspecjalizuje się w jednym konkretnym i tak, aby powstała jedno unikatowe dzieło - potrzeba aż 7 talentów siedmiu różnych kobiet. Tradycję kultywuje się do dziś, a lokalna płeć piękna zajmuje się rękodziełem - do tej pory można tu spotkać Włoszki parające się koronkarstwem, nie tylko w lokalnych sklepach, ale także w swoich mieszkalnych uliczkach.

Po czwarte, atmosfera i najlepsze Risotto Romano na całej wyspie!

Wielobarwne uliczki, mniejsze lub większe mostki. W każdym zakątku znajdziecie jakiś smaczek, coś, co pozwoli Wam się na chwilę zatrzymać, odetchnąć i pomyśleć.

A po intensywnym spacerze czas na lokalne specjały w jednej z tutejszych knajpek. My, jako naczelni fani włoskiej kuchni i seafood, wpadliśmy do restauracji Trattoria da Burano (Adres: Via S.Martino DX 221) zlokalizowanej w jednej z bocznych uliczek. To knajpka z historią, na kartach
menu możemy zobaczyć i przeczytać historię założyciela restauracji, a także wizualne opowieści, 
wyglądające niczym archaiczne autografy, z których można dowiedzieć się, kto przed Wami, moi
drodzy, zrobił sobie tutaj przerwę i usiadł na kieliszek wina albo talerz dobrego włoskiego jedzenia. 
W 1910 r. gdy pierwsi znani artyści zacumowali na wyspie Burano i zakochali się w jej atmosferze, 
restauracja da Romano była jednym z pierwszych miejsc "karmiących" włoskie artystyczne dusze.
Wśród znanych postaci: Umberto Moggioli (włoski malarz), Arturo Martini (włoski rzeźbiarz) 
czy bardziej współcześnie Anthony Bourdain (znany amerykański szef kuchni, który rozsławił jedną 
z potraw w swoim telewizyjnym programie kulinarnym, mówiąc o niej "best world's risotto", 
o której przeczytacie poniżej mniam mniam).


Trattoria da Romano, Burano, Wenecja\
Trattoria da Romano, Burano, Wenecja

Trattoria da Romano, Burano, Wenecja, gdzie warto zjesc w Burano

Rekomendacja TripAdvisor nie zawiodła i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że specjalność Szefa 
Kuchni w postaci Risotto Romano to jedno z lepszych ryżowych włoskich przysmaków, jakie miałam 
okazję w życiu spróbować. Z wyglądu przyznam wprost - nie zachwycało, "co to takie białe, jakaś dziwna
masa i taka bez niczego" - pomyślałam. Już pierwszy kęs sprawił, że chciałabym, aby to danie nigdy się 
nie skończyło :). Idealnie miękki ryż, niezwykle kremowy sos, a w nim odpowiednia ilość trufli
podkreślająca smak całego dnia. Zwieńczeniem całej potrawy jest najwyższej jakości ser pecorino 
romano, który pełni tu rolę przysłowiowej "wisienki na torcie". 10/10!!!


Trattoria da Romano, Burano, Wenecja, gdzie warto zjesc w Burano, risotto romano


Ps. Nawet jedna towarzyszka podróży, która nie zwykła sięgać nigdy w menu po potrawy typu
risotto i zawsze zgodnie zamawiająca makaron z owocami morza albo seafood w różnych postaciach,
przyznała na koniec: "Żałuję, że tego nie zamówiłam!". Risotto Romano to więc pozycja obowiązkowa!

-----

Jak dostać się na wyspę Burano z Wenecji? - trasa, bilety, ważne informacje

Wasz główny to cel to przystań tzw. ACTV vaporetto, skąd odjeżdżają tramwaje wodne. Bez względu na to, w jakiej części miasta nocujecie, a może startujecie prosto z dworca kolejowego - odszukajcie najbliższej stacji vaporetto. Pierwszy kierunek, który należy obrać to przystanek Fondamente Nove - dojedziecie tam liniami: 4.1, 4.2, 5.1, 5.2.

Co ważne, nie zdziwcie się, jeśli będziecie musieli wysiąść na przystanku Ca'd'Oro - to tylko 5-minutowy spacerek na właściwą stację Fondamente Nove, gdzie trzeba się przesiąść na vaporetto linii 12 do Burano (odjazdy co mniej więcej 20 minut w dzień roboczy, 40 minut w weekend). Ta sama linia dowiezie Was również na Murano.

Informacja o trasach i godzinach odjazdów znajdziecie w niemal każdej stacji ACTV vaporetto. Tutaj wersja online: klik

Jeśli w Wenecji zostajecie na dłużej, a Burano nie jest Waszym jedynym celem podróży, to warto zainwestować w np. bilet całodzienny (24h) uprawniający do podróżowania na wszystkich liniach vaporetto. Koszt takiego biletu to 20 euro (cena obowiązywała w maju 2017 r.). Nie interesują Was wtedy żadne przesiadki, powroty - możecie jeździć, ile chcecie. 

Cena pojedynczego przejazdu (bilet ważny 75 min) wynosi 7,50 euro, dlatego sami widzicie, że bilet "zwraca się" Wam już w trakcie 3 przejazdu. Więcej informacji o biletach, ich rodzajach i aktualnych cenach znajdziecie tutaj: klik

Podróżujecie z dzieckiem? Pamiętajcie, że dzieci do lat 6 liniami ACTV pływają za darmo.

Bilety na tramwaj wodny w Wenecji możecie kupić w kasach przy przystaniach oraz w automatach tuż obok kas. Pamiętajcie, że każdy zakupiony bilet należy skasować przed wejściem na przystań (w widocznym miejscu zobaczycie bramki). Nie zniechęcajcie się, jeśli w godzinach szczytu lub w okresie wakacyjnym nie zmieścicie się na jeden z pokładów vaporetto - rozkoszujcie się pięknym widokiem i z uśmiechem na ustach oczekujcie na kolejny. Niestety, takich sytuacji nie unikniecie:)

Burano, Wenecja


20 komentarzy:

 1. <3 pięknie wszystko rozpisane! Przydatne info dla laików.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję !!! Mam nadzieję, że w przyszłości będzie przydatne :-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak!!! Koniecznie musisz się tam wybrać! Smartfon i aparat oszaleje od zdjęć :-))))

   Usuń
 3. Ale pięknie i kolorowo! Aż chcę tam teraz być! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Kobiecaintuicja musisz sprawdzić loty do Wenecji i gotowe! :)

   Usuń
 4. Prześliczne i urocze widoki. Takie piękno może całkowicie skraść serce. Kolory przebajeczne. Magia:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewelina, pozdrawiam ciepło!!! Zakochana w Burano :)

   Usuń
 5. Wow, jak tam pięknie! Uwielbiam te kolory, dlatego koniecznie muszę kiedyś odwiedzić Wenecję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wenecja jest piękna, a Burano to taka wisienka na torcie :)

   Usuń
 6. Uwielbiam miejsca wypełnione kolorami

  OdpowiedzUsuń
 7. wow, moje ukochane kolory. Pewnie mój instagram by padł z wrażenia :D
  Anna Karo

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyjątkowo malownicze miejsca ☺️☺️

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak ja kocham Wenecję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W te wakacje planuje wybrać się do Włoch, także twój post jest mega przydatny :) Ogólnie jestem zafascynowany kulturą włoską i przez to zacząłem się uczyć języka :) Ciao

  OdpowiedzUsuń
 11. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc jakie mialam okazje odkryc.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Olgusta , Blogger