Singapur czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem? - [PRAKTYCZNE PORADY I INFORMACJE]

Jedno z najbardziej nowoczesnych i futurystycznych państw - Singapur - posiada też wiele najbardziej restrykcyjnych, czasem wydających się nieco absurdalnych praw na świecie, o czym miałam okazję przekonać się na własnej skórze. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Zestaw praktycznych porad i informacji poniżej.


Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Flaga Singapuru ma oczywiście swoją symbolikę: półksiężyc ma wizualizować ducha młodego państwa, które dąży do osiągnięcia swych ideałów czyli pięciu gwiazd: demokracji, pokoju, postępu, sprawiedliwości i równości


Z KUALA LUMPUR DO SINGAPURU


Singapur był częścią naszej wyprawy - podróży trwającej na przełomie maja i czerwca w 2019 roku. To tutaj kończyliśmy naszą przygodę, przebywając na terenie nowoczesnej metropolii przez ponad 2 dni. Do Singapuru dotarliśmy drogą lądową z Kuala Lumpur, przemierzając wcześniej i odkrywając Malezję, a jeszcze wcześnie startując oraz rozpoczynając naszą podróż w Bangkoku, stolicy Tajlandii.

Jeśli jeszcze szukacie pomysłu na plan zwiedzania i podróżowania, a być może kiełkuje Wam w głowie myśl połączenia podróży do Singapuru z Malezją, to czytajcie więcej tutaj: Plan podróży po Azji w niecałe 3 tygodnie na własną rękę - Tajlandia, Malezja, Singapur

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Moja ulubiona atrakcja w Singapurze czyli Gardens by the Bay
Dla tych z Was, którzy już zaplanowali swój pobyt w Singapurze, pomocnym może się okazać przewodnik o tym, jak zwiedzić Singapur w 48 godzin: Jak zwiedzić Singapur w 48 godzin?

ROZWÓJ OKUPIONY WOLNOŚCIĄ


Przed wyjazdem do każdego kraju czytam o panujących zasadach, lokalnej kulturze. Wiedziałam, że Singapur słynie z najdziwniejszych zakazów, że obywatele popierają obowiązującą karę śmierci, że polityka prowadzona przez rządzących może się niektórym kojarzyć z władzą autorytarną, bo niektóre przepisy regulujące wpływ polityków na obywateli są conajmniej daleko ze sobą powiązane i odbiegające od standardów europejskich. 

Pobyt w Singapurze utwierdził mnie w przekonaniu, że prawo jest tu czytane literalnie, nie ma miejsca na bagatelizowanie problemów, wszystko ma swoje procedury, a mieszkańcy Singapuru po prostu do nich przywykli, bo przecież żyje im się tu dobrze, w tym jednym z najbogatszych państw na świecie. "Singapur to przykład, w którym rozwój państwa został okupiony wolnością obywateli" - napisał kiedyś jeden dziennikarz z Kultury Liberalnej i już wiem dokładnie, co miał na myśli. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Widok na młyńskie koło Singapore Flyer prosto z Marina Bay w Singapurze

SINGAPUR - CO WARTO WIEDZIEĆ?

PRAKTYCZNE PORADY I INFORMACJE


#1
Jak tanio dolecieć do Singapuru? Ile kosztują bilety lotnicze?


Ostatni rok rozkwita w okazyjne oferty biletów lotniczych do Singapuru. Bezpośrednio z Warszawy lata tu nawet PLL LOT (widziałam raz promocyjną ofertę w dwie strony za około 1800-1900 złotych). Obecnie w ofercie polskich linii lotniczych te ceny oscylują w okolicach 2000-2100 złotych.

Lata tu również z Warszawy (z przesiadką oczywiście): The Emirates, Qatar Airways czy KLM we współpracy z Air France. 

My skorzystaliśmy z oferty biletów lotniczych tzw. multiple city czyli opcja łączonych biletów, gdzie różne są miejsce docelowe - początkowe i końcowe. W pierwszą stronę z Warszawy lecieliśmy KLM przez Amsterdam do Bangkoku, wracaliśmy z Singapuru przez Paryż do Warszawy na pokładzie samolotu linii Air France. Koszt biletów na 1 osobę wyniósł nas około 2200 złotych (z dopłatą za lepsze siedzenia w drodze powrotnej).

#2
Singapur i wiza - jak to wygląda?


Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy, dlatego de facto nic nie musicie robić w tej kwestii. 

Pamiętajcie oczywiście o ważnym paszporcie - minimum 6 miesięcy. Celnicy lub też ochrona lotniskowa może poprosić Was o okazanie biletów powrotnych lub biletów na dalszą podróż. Przygotujcie się też na długie kolejki do tzw. Immigration Point, obojętnie czy granicę przekraczacie tak jak my, drogą lądową, czy przylatujecie tu bezpośrednio samolotem. 

Procedury są rozległe i trochę trwają. Na pokładzie samolotu załoga na pewno rozda Wam specjalny dokument imigracyjny do wypełnienia. Jeśli podróżujecie drogą lądową - znajdziecie te broszury i formularze na terenie lotniska. Trzeba uzupełnić w nich podstawowe dane, zadeklarować, że nie wwozicie żadnych zakazanych przedmiotów czy takich, które trzeba oclić. I tu ważne - zobaczcie punkt 3.

#3
Czego nie wolno wwozić do Singapuru?


Ha, ha. Teraz sobie pewnie myślicie, co za głupia blogerka, przecież wiadomo, czego nie można wwozić: ostrych przedmiotów, płynów w niedozwolonej ilości itd. itd. A tu proszę, można się nieco zdziwić, bowiem zgodnie z panującymi tu przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu w Singapurze objęte są m.in.:
 • guma do żucia (chyba, że wozicie taką leczniczą, na receptę, hehe)
 • tytoń do żucia (czytaj: skandynawskie snusy)
 • e-papierosy
 • zapalniczki w kształcie pistoletów (real story!)
 • kontrolowane leki i środki psychotropowe (musicie sprawdzić czy znajdują się na liście Health Science Authority - singapurskiego urzędu badań medycznych pod tym linkiem: KLIKNIJ TUTAJ
 • róg nosorożca i produkty z niego wykonane
 • sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki
 • określone rodzaje środków telekomunikacyjnych (za Chiny nie wiem o co kaman!)
 • materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym (real cytat!)
Aktualna lista zabronionych i kontrolowanych artykułów, zgodnie z komunikatami od Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest dostępna na stronie internetowej singapurskiego urzędu celnego tutaj: KLIKNIJ TUTAJ

#4
Singapur a wwożenie alkoholu i papierosów


Moja ulubiona praktyczna porada czyli ile mogę wwieźć papierosów i alkoholu? Na niemal każdej grupie na Facebook dotyczącej jakiegoś azjatyckiego kraju, wcześniej czy później pojawia się takie pytanie, dlatego spieszę z praktycznymi poradami i informacjami w tym zakresie.

Osoba pełnoletnia może wwieźć do Singapuru bez cła 1 litr alkoholu wysokoprocentowego, 1 litr wina, 1 litr piwa, ale tylko w przypadku przyjazdu tu, a właściwie przylotu tu samolotem. W innym razie trzeba takowe trunkowe dary oclić i zgłosić służbom.

Inaczej jednak sprawa wygląda z przewożeniem papierosów, ponieważ one nie podlegają tym zwolnieniom i podatku GST (to taki singapurski VAT). Każdorazowo wwiezienie papierosów musi zostać zgłoszone, deklarujecie, że je przewozicie, płacicie za nie cło i podatek. Bezpłatnie można wwieźć tylko jedną i co ważne OTWARTĄ paczkę papierosów (tak jakbyście z niej właśnie korzystali na użytek własny!).

Nie umiem Wam powiedzieć, ile finalnie taka przyjemność kosztuje - cło i podatek za papierosy. Miałam tę przyjemność płacić podatek za 1 zamknietą paczkę papierosów (!), ponieważ wedle celników złamałam prawo kraju Singapur. Kwota za ten podatek wynosiła około 9 dolarów singapurskich, ale ciężko stwierdzić, czy to cena uniwersalna, czy za każdą paczkę płaci się taki podatek osobno. Niezgłoszenie do odprawy celnej towarów objętych cłem i podatkiem GST podlega karze w wysokości nawet do 10 000 SGD. Radzę rzucić palenie albo wziąć to na klatę! :-)

#5
Szczepienia a pobyt w Singapurze


W Singapurze nie wymagają żadnych konkretnych szczepień. Istnieje jednak oficjalne - stałe zagrożenie zakażaniem wirusem dengi, wywołanym ukąszeniami komarów. 

Pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczeń turystycznych, ponieważ służba zdrowia w Singapurze do najtańszych nie należy. Według komunikatów MSZ wizyta lekarska kosztuje minimum 80 dolarów singapurskich (około 230 złotych), a koszt doby w szpitalu to kwota między 300 a nawet 5 000 dolarów singapurskich (między około 857 złotych a nawet 15 000 złotych).

#6
Jaką walutę zabrać do Singapuru? Jak nazywa się lokalna waluta i jaki jest aktualny kurs?


Do Singapuru najlepiej udać się z portfelem pełnym dolarów amerykańskich lub euro. Możecie je bez problemu wymienić w kantorze na lokalną walutę. Oficjalną walutą obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski (SGD). 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Tak wygląda 10 dolarów singapurskich

Aktualny kurs SGD (dolar singapurski) w przeliczeniu na dolary (stan: wrzesień 2019) to:
1 USD = około 1,38 SGD

Aktualny kurs SGD (dolar singapurski) w przeliczeniu na euro (stan: wrzesień 2019) to:
1 EUR = około 1,52 SGD

Aktualny kurs SGD (dolar singapurski) w przeliczeniu na złotówki PLN (stan: sierpień 2019):
1 SGD = ok. 2,80 PLN

1 zł = około 0,35 SGD
5 zł = około 1,75 SGD
10 zł = około 3,50 SGD
50 zł = około 17,50 SGD
100 zł = około 35 SGD
200 zł = około 70 SGD
500 zł = około 175 SGD


#7
Komunikowanie się w Singapurze


Singapur posiada kilka języków urzędowych z uwagi na miks kulturowy mieszkańców tego państwa-miasta: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski. 

Nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której ktoś nie potrafiłby się komunikować w języku angielskim. Podobno większość wykładów studenckich odbywa się właśnie w tym języku i jest to pierwszy urzędowy język w tym kraju.

#8
Jak naładuję tu telefon? Co muszę zabrać?


230V / 50 Hz. Europejskie wtyczki nie będą więc tu pasować, dlatego musicie nabyć adapter lub przejściówkę, która umożliwi Wam ładowanie telefonów czy aparatów. Podobnie jak w Malezji - wystarczy Ci uniwersalny adapter w wersji brytyjskiej, bo w większości przypadków spotkasz się z gniazdkiem i wejściem dokładnie takim jak w kraju Królowej Elżbiety.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Gardens by the Bay - OCBC Skywalk 22 m nad ziemią nocą

#9
Czy w Singapurze jest niebezpiecznie?


Zagrożenie przestępczością praktycznie tu nie istnieje, ponieważ obowiązujące prawo jest na tyle surowe i co ważne - egzekwowane, że nikt nawet nie pomyśli o tym, żeby nam coś ukraść czy zrobić nam krzywdę. Za posiadanie określonych ilości narkotyków, handel nimi orzeka się nawet karę śmierci. Jeśli ktoś dotknie kobietę wbrew jej woli, atakującemu grozi na przykład kara chłosty (cielesna kara). Homoseksualizm jest tu nielegalny, a jeśli dwójka osób tej samej płci będą odbywać akty seksualne, mogą zostać pozbawieni wolności i siedzieć w więzieniu. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Cała główna ulica Orchard Road (takie londyńskie Oxford Street) jest strefą wolną od palenia ;-)

#10
Singapur i zakazy - co muszę wiedzieć?


Zakazy w Singapurze to temat na osobny artykuł, bo ich lista jest jak niekończąca się historia. Spacerując ulicami miasta co krok natkniecie się na dobrze widoczne listy pełne zakazów i odpowiednich kar pieniężnych. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Dzień jak co dzień, kolejne zakazy w Singapurze
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć. Zestaw praktycznych porad i informacji.
Czego nie można robić w publicznym transporcie w Singapurze? Proszę bardzo!

Poniżej krótka lista wykroczeń zagrożonych kosztownym mandatem lub grzywną w kwotach od 150 SGD (za palenie w miejscu publicznym) do nawet 100 000 SGD (za żucie zwykłej gumy).
 • Wyrzucanie niedopałków papierosów
 • Zaśmiecanie ulic czy chodników (np. poprzez plucie, wyrzucanie papierków)
 • Jedzenie i picie w środkach komunikacji miejskiej
 • Przewożenie durianów w środkach komunikacji miejskiej
 • Palenie papierosów w nieoznaczonych do tego punktach
 • Przy wyjeździe z Singapuru do Malezji samochodem należy mieć zatankowane minimum 3/4 baku
 • Niespłukiwanie wody w publicznej toalecie
 • Malowanie graffiti w przestrzeniach do tego nieprzeznaczonych

***

Więcej o zakazach w Singapurze, więcej relacji video ze zwiedzania tej nowoczesnej azjatyckiej metropolii znajdziecie w moich wyróżnionych relacjach na Instagramie - olgusta_travel.***

Czytaj więcej o Singapurze:4 komentarze:

 1. Singapur? pierwszy raz o takim czymś słyszę

  OdpowiedzUsuń
 2. Po zamieszczonym poście widac, ze warto! Jest pieknie i egzotycznie ❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Kierunek na razie nie uwzględniany w naszych planach podróżniczych, tym niemniej wiedzę na jego temat warto gromadzić, podsycać zainteresowanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co o tym sądzicie - https://alembik.eu/blog/post/188-jak-rozcienczyc-spirytus-do-nalewki? Wiem, jak rozrobić spirytus, ale czy mogą go zabrać do innych krajów?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Olgusta , Blogger