Książki, które warto przeczytać w 2020 roku [część 2]

Źródła Biblioteki Narodowej podają, że w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Jakież było moje zdziwienie, gdy w trakcie początkowej fali koronawirusa popełniłam tekst o książkach, które warto przeczytać w 2020 - o tych, które pochłonęłam w wiosennej fazie "lockdownu" i co pięknego w związku z tym okazało się później...

Szukasz książkowych odkryć i inspiracji? Sprawdź lektury, które skradły moje serce, poszerzyły horyzonty i umiliły wieczory... bez podróżowania.
"Instagrammable" place w księgarni Acqua Alta w Wenecji


Otóż voila! To obecnie jeden z najchętniej czytanych wpisów tego bloga! Duma i serce rośnie (ale wiem, że pewnie teraz mniej podróżujecie i pewnie to jest tego głównym powodem). Zainspirowana i usatysfakcjonowana postanowiłam więc napisać część 2 owego "blogowego bestsellera", skoro chęć i ciekawość świata w narodzie nie ginie, a Wy wyszukujecie u Wujka Google kolejne książkowe odkrycia.

Muszę od razu uprzedzić, że macie do czynienia z książkowym pożeraczem głównie takich gatunków jak literatura faktu, reportaż, zakres szeroko pojętego rozwoju osobistego. A zatem nie znajdziecie tu wciągających powieści, romantycznych historii, tylko jakby to ładnie ująć... samo życie :-) A zatem kolejne moje książkowe polecenia, hyc, lądują niżej. Miłego czytania ;-)


#1

"TAJEMNICE KOREI PÓŁNOCNEJ"
Lektura na dwa wieczory, tak szybko pochłonie się dzieło Daniela Tudora i Jamesa Pearsona, którzy postanowili przeprowadzić rozmowy m.in. z uciekinierami z Korei Północnej, którzy opowiadają o tym, jak naprawdę wygląda życie w tym kraju, jak zmienia się podejście ludu do reżimu politycznego, prześladowań i kultu przywódcy kraju. To naprawdę ciekawe spojrzenie (czasami wręcz wydające się niewiarygodnym) na społeczeństwo żyjące w totalitarnym ustroju na azjatyckim kontynencie. Dowiecie się na przykład, jak funkcjonują czarne rynki z filmami DVD (amerykańskimi i południowokoreańskimi), jakie sposoby na założenie jeansów (które jednoznacznie kojarzą się z zachodem i są zabronione) mają młodzi Koreańczycy. Dowiecie się o sposobach ich korzystania z radia (nie tylko reżimowego) albo telefonów komórkowych (do czego im służą i w jakim celu ich używają). O tym, jak powoli zmienia się podejście miejscowej ludności do reżimu, który jak twierdzą autorzy, dają też coraz większe przyzwolenia na "wolnościowe" zwyczaje. 

Autor: Daniel Tudor, James Pearson
Tytuł: "Tajemnice Korei Północnej"
Cena: 31,99 zł
Kliknij, jeśli chcesz zamówić tutaj.#2

"UBER. WALKA O WŁADZĘ"Uber to "transportowy" przełom XXI wieku. Wytoczył wojnę korporacjom taksówkarskim i nie oglądając się na nikogo, robił (i robi) wszystko, aby osiągać swoje biznesowe cele. Reportaż o założycielach i pierwszym prezesie firmy Uber to kawał niezłej powieści kryminalnej ukazującej sposoby, taktyki funkcjonowania globalnej firmy transportowej. Wielokrotnie nagradzany reporter "New York Timesa" zdecydował się opisać spektakularną historię podszytą skandalami, ciemną stroną Doliny Krzemowej i ambicjami założyciela Travisa Kalanicka - "czarnego charakteru" i głównego przywódcy Ubera w początkowych latach startu jego funkcjonowania. Krytycy podsycali promocję książki sformułowaniem, że po jej przeczytaniu "dwa razy zastanowisz się nad tym, czy chcesz wsiąść i zamówić Ubera" i faktycznie lektura skłoni Was do głębokich przemyśleń i refleksji nad pogonią za pieniądzem oraz podejściem globalnych korporacji na świecie. 

Autor: Mike Isaac
Tytuł: "Uber. Walka o władzę"
Cena: 44,90 zł
Kliknij, jeśli chcesz zamówić tutaj.


#3

"STATYSTYCZNIE RZEC BIORĄC, CZYLI ILE TRZEBA ZJEŚĆ CZEKOLADY, ŻEBY DOSTAĆ NOBLA?"Od razu powiem wprost, że jestem stuprocentowym humanistą, aczkolwiek z uwagi na swój profil zawodowy - mający do czynienia z dużą ilością badań, danych, które jak się okazuje, nawet zagorzałego humanistę mogą zacząć fascynować. Bo obecny świat stoi na danych, więc ich odpowiednie analizowanie i znajomość odpowiednich sztuczek statystycznych nikomu nie zaszkodzi. A Janina Bąk to komendant komedii i nikt lepiej niż ona nie jest w stanie wytłumaczyć i opowiedzieć skomplikowanych zjawisk statystycznych. Wszystko przeplecione jest ogromnym poczuciem humoru i gwarantuję Wam, że jeśli szukacie "fajnej, lekkiej lektury" na jesienne wieczory, a przy okazji macie ochotę coś więcej z niej wynieść - oto książka idealna. Dla każdego, na obecne czasy i bombardowania nas nadmiarem informacji - lektura lekka i przyjemna jak znalazł. 

Autor: Janina Bąk
Tytuł: "Statystycznie rzec biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?"
Cena: 39,99 zł
Kliknij, jeśli chcesz zamówić tutaj.


#4

"JEFF BEZOS I ERA AMAZONA. SKLEP, W KTÓRYM KUPISZ WSZYSTKO"
Dziennikarz ekonomiczny"Bloomberg Businessweek" miał ten przywilej i przeprowadził kilkaset rozmów z jednym z najbogatszych ludzi na świecie, cyfrowym guru, biznesmenem stulecia, twórcą i właścicielem firmy Amazon. "Washington post" i "Forbes" uznały ją za książkę roku 2013, wielokrotnie doceniania jako jedna z lepszych lektur ostatnich lat w kategorii "dziennikarstwa śledczego". Jeśli chcecie dowiedzieć się o więcej o życiu Bezosa, początkach funkcjonowania jego cyfrowego imperium, porażkach i sukcesach, o tym jak z cyfrowej księgarni biznesmen stworzył internetowy sklep, w którym... naprawdę można kupić wszystko. O technologiach, o Dolinie Krzemowej, o liderze Amazona, którego stawia się w szeregu obok takich osobowości jak Steve Jobs (Apple) czy Mark Zuckeberg (Facebok). Książka jest bardzo słabo dostępna na rynku, sama upolowałam używaną książkę na Allegro (w kwocie 70 zł!!!), ale obecnie jest widzę, że można ją nabyć jako e-book i uważam, że osoba interesująca się nowymi technologiami, wyjątkowymi osobowościami internetowych gigantów - powinna zapisać sobie ją jako pozycję obowiązkową.

Autor: Brad Stone
Tytuł: "Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko"
Cena: 31,90 zł (produkt cyfrowy - e-book)
Kliknij, jeśli chcesz zamówić tutaj.


Miłego czytania! Dajcie znać, czy skorzystaliście z moich rekomendacji. Możecie odwiedzić mój profil na Instagramie: olgusta_travel. Do zobaczenia! :)

***

Czytaj więcej:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Olgusta , Blogger