Ubezpieczenie turystyczne - jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Awaria auta pośród trasy między winnicami w Toskanii? Skradziony bagaż na dworcu w Tajlandii? A może biuro podróży właśnie odwołało Twój wyjazd? To te sytuacje w podróży, o których zwykle rzadko myślimy, ale niestety czasami pojawiają się na naszej wyprawie ni stąd ni zowąd, dlatego warto być na nie przygotowane. Ubezpieczenie turystyczne - jakie wybrać, żeby czuć się bezpiecznie? Na co zwracać uwagę przy wyborze podróżnego świadczenia?


Szukasz idealnego ubezpieczenia turystycznego? Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podróżne ubezpieczenie - wszystko, co musisz o nim wiedzieć.
Ubezpieczenie podróżno-turystyczne - co warto wiedzieć?

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY


Obyś czytając ten wpis, nie potrzebował natychmiastowej pomocy. Każdy pechowy przypadek i sytuacja w podróży nie są pożądane i oby każdy z nas unikał ich jak ognia. Ale niestety, czasami na te mrożące krew w żyłach historie pojawiają się niespodziewanie i tylko ubezpieczenie turystyczne może nas wówczas uratować. I choć cały czas łudzę się i wierzę, że nie będę go nigdy potrzebować (tfu, tfu, odpukać w niemalowane), to jednak wiem, że posiadanie podróżnego ubezpieczenia jest kluczowe i jest takim samym punktem obowiązkowym planowania podróży, co kupienie pieniędzy w walucie kraju, do którego się wybieram czy zapełnienie apteczki z lekami. 

Sama wielokrotnie stawałam przed wyborem i zadawałam sobie w kółko pytanie: "Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?" czy "na co powinnam zwrócić uwagę, gdy wybieram takie ubezpieczenie?". Postanowiłam zebrać wszystko w jedną całość i ułatwić Wam sprawę. Poniżej znajdziecie 7 rzeczy, które pozwolą Wam stać się ekspertami i pomogą Wam czuć się bezpiecznie na wywczasie, ażeby cieszyć się tylko i wyłącznie pięknymi widokami wokół. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego oraz co kryje się pod zagadkowymi skrótami z polisy ubezpieczeniowej. Voila!

Ja myślę, że to zdjęcie może idealnie obrazować wakacyjny mood. Za mną najpiękniejsza plaża, o której śnię do tej pory - dzika, bez lądowych dróg, bez infrastruktury i jak sami widzicie bez czlowieków 🙈 Turtle Beach na wyspach Perhentian to punkt obowiązkowy! 🐙 . A żeby przykuć Waszą uwagę zdjęciem które ewidentnej kojarzy się ze wszystkim co najlepsze w podróżowaniu, nie mogę nie wykorzystać okazji, w której spytam Was o Wasz stosunek do szczepień i ubezpieczenia w podróży. Koledzy podróżnicy z @podrozodbyta właśnie wrócili z Kambodży i Tajlandii, podczas której Redaktora ukąsić musiał jeden z czterech najgorszych zawirusowanych dengą komarów. Wpadnijcie na ich stories i okażcie im wsparcie! W tym momencie jest już w dobrych rękach w szpitalu zakaźnym, ale takie sytuacje pokazują, jak ważne są szczepienia zalecane do krajów podróży, leki brane do apteczki podróżnej czy ubezpieczenie. Dbacie o takie rzeczy w podróży? . [ENG] Turtle Beach on Perhentian Islands made me do the holiday mood 🙈 . #secretbeach #turtlebeach #visitmalaysia #malaysiatrulyasia #paradisebeach #wildbeach #aloneonthebeach #femaletraveller #femaletravelbloggers #polskapodrozniczka #polishtraveller #polishtravelblogs #olgusta #traveloverpl #shetravels #wonderlusting #holidaymoodon #importanttraveltips #damestravel #sheisnotlost #femmetravel #iamtb #travelgirlsgo #beachliving #shetravelz #travelawesome #luxurytraveller #borntotravel #beyondtravels #travelgirlshub
Post udostępniony przez Olga Stachowicz (@olgusta_travel)


#1 

NA JAKI OKRES CZASU WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE?


Lepiej nie ryzykować i nie brać ubezpieczenia na tzw. styk. Nigdy nie wiesz, kiedy opóźni Ci się lot albo na ostatniej prostej spotka Cię jakaś pechowa sytuacja. Zadbaj o to, abyś miał zapewniony komfort i gwarancję ubezpieczenia. Jeśli decydujesz się na jego zakup w konkretnym czasie, miej na względzie, że lepiej, aby obowiązywało nieco dłużej niż spodziewany powrót z Twoich wakacji. Dla bezpieczeństwa i własnego komfortu!

Ja podróżuję dużo i często, więc korzystam z ubezpieczenia stałego - rocznego. Jest to dla mnie po prostu bardziej opłacalne, nie muszę myśleć o tym, aby kupować je na każdą wycieczkę. Czuję się bezpiecznie przez 12 miesięcy, więc jeśli też stale migrujecie - polecam Wam opcję stałego ubezpieczenia. Ważność ubezpieczenia to podstawa bezpieczeństwa w podróży.

#2 

GDZIE BĘDZIE DZIAŁAĆ MOJE UBEZPIECZENIE?


To chyba najważniejszy punkt! No bo po co nam ubezpieczenie, które nie zadziała w kraju, do którego zmierzamy? Na rynku znajdziecie naprawdę wiele ofert. Zwykle ubezpieczenia obejmują terytorium całej Europy, jeśli wybierasz się do jednego z jej państw, lub całego świata, jeśli podróżujesz poza nasz kontynent. Cel wyjazdu powinno określić się w momencie zakupu ubezpieczenia - wskaż państwa, do których podróżujesz, wtedy masz pewność, że będą tam właśnie obowiązywać.

Pamiętaj tylko, że ubezpieczenie musisz kupić na minimum 1 dzień przed podróżą - patrz punkt 1 :-) Ciekawą ofertą w tym zakresie dysponuje na przykład Nationale Nederlanden (zajrzyjcie w ten link: https://www.nn.pl/dla-ciebie/turystyka-i-hobby.html), które zapewnia ochronę i ubezpiecza Cię jeszcze na terytorium naszego kraju. To znaczy, że gdy wykupisz ubezpieczenie podróżne, działa ono od początku Twoich wakacji, jeszcze przed dotarciem do miejsca docelowego, co jest bardzo ważne, np. w momencie, w którym Twój lot się opóźnia albo nagły wypadek zadzieje się jeszcze przed wejściem do samolotu. Warto więc zwrócić na to uwagę.

#3
SKRADZIONY, ZNISZCZONY, ZAGUBIONY BAGAŻ


To chyba jedne z najczęstszych wypadków w podróży - problem z bagażem. Upewnijcie się przed wyborem finalnego ubezpieczenia, że macie to w swojej polisie. Warto sprawdzić, czy taka opcja podlega również ubezpieczeniu w momencie, w którym przebywacie na miejscu wakacji - nie tylko podczas podróży do miejsca docelowego. Miejcie to na uwadze.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również wypłatę pieniędzy w sytuacji, w której bagaż dociera do Was z opóźnieniem (np. poleciał na inne lotnisko). Ubezpieczyciel może Ci wówczas zagwarantować fundusze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.


Szukasz idealnego ubezpieczenia turystycznego? Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podróżne ubezpieczenie - wszystko, co musisz o nim wiedzieć.
Ubezpieczenie turystyczne to koszt, który powinien być wpisany w każdą wyprawę. Nie ryzykujcie i nie oszczędzajcie na swoim bezpieczeństwie i zdrowiu!

#4 

KL CZYLI O CO CHODZI Z KOSZTAMI LECZENIA?


Każde ubezpieczenie podróżne gwarantuje pewne konkretne kwoty pieniężne, które w ramach świadczenia oferuje Wam ubezpieczyciel na pokrycie kosztów związanych z Waszym leczeniem. Sprawdźcie dokładnie, co wchodzi w skład wszystkich medycznych świadczeń, aby mieć pewność, że wliczają się w to: badania medyczne, wizyty u lekarza, zabiegi albo operacje, kwestie związane z ratownictwem, koszty lekarstw czy Wasz pobyt w szpitalu (tzw. hospitalizacja). Miejcie świadomość, że w przypadku większości ubezpieczeń te koszty najpierw będziecie musieli ponieść na własną rękę, a dopiero potem po dostarczeniu odpowiednich dokumentów - można starać się o ich zwrot od właściwego podmiotu, od którego kupiliście ubezpieczenie turystyczne.

Kwoty KL od ubezpieczycieli będą różne, ale to najważniejszy punkt każdego ubezpieczenia podróżnego, więc warto pochylić się przy tej rubryce. 10 000, 20 000 złotych albo euro? Wiadomo, że im większe koszty leczenia, tym lepiej dla Was, bo obejmą one większy zakres medycznych świadczeń (w to wlicza się też często np. transport ubezpieczonego do Polski). Warto więc zadbać też o tę najczarniejszą stronę wypadków czyli mieć pewność, że ubezpieczyciel zapewni Wam koszty transportu do Polski razem z osobami towarzyszącymi, gdy na przykład ulegniecie poważniejszemu wypadkowi. Jest to szczególnie ważne w przypadku wypraw na inne kontynenty, gdzie trudniej będzie Wam zorganizować podróż do kraju na własną rękę. Szacuje się, że podróżując na terenie Europy KL powinny wynosić około 15 000 - 20 000 euro, poza Europą powinny oscylować w koszcie około 40 000 - 45 000 dolarów.

#5 

NNW - TRWAŁY USZCZERBEK - CZY TEGO POTRZEBUJĘ?


NNW czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków to również ważna składowa ubezpieczenia podróżnego. Wypadki, złamania części ciała - wtedy NNW może okazać się Waszym przyjacielem, bo zapewni Wam dłuższą hospitalizację czy zwrot kosztów za np. złamanie ręki czy nogi. Lepiej z NNW nie korzystać, ale jeśli planujecie aktywny wypoczynek albo poruszanie się po kraju samemu, gdzie jesteście bardziej narażeni na takie przypadki niż leżąc w hotelu pod palmą z drinkiem w ręce, to lepiej mieć niż nie mieć.

#6
OC W PODRÓŻY CZYLI CO?


Pod zagadkowym OC kryje się nic innego jak odpowiedzialność cywilna z tytułu wyrządzenia krzywdy... komuś. Potrącicie kogoś na rowerze? A może stukniecie na parkingu w samochód obok? OC zadziała tu tak samo jak w przypadku tego samochodowego - ubezpieczyciel zapewnia Wam zwrot kosztów również w sytuacji, gdy to Wy będziecie winowajcą i ktoś z Waszej winy będzie poszkodowany lub jego mienie.

Lepiej unikać takich dramatycznych sytuacji, ale jeszcze lepiej być na nie przygotowanym z odpowiednią ofertą ubezpieczenia podróżnego. W późniejszym etapie po wyrządzeniu drugiej osobie szkody (również tej wywołanej przez Wasze dzieciaki czy zwierzaki) wypisujecie odpowiednio treść polisy i staracie się o zwrot kosztów za nieszczęśliwy wypadek drugiej osoby z Waszej winy.

#7 
SPORT A UBEZPIECZENIE


Jeśli chcecie trenować lub uprawiać sport amatorsko, to zapewne rodzaj standardowego ubezpieczenia podróżnego zapewni Wam bezpieczeństwo podczas takich aktywności. Jeśli jednak mowa tu o sporcie wyczynowym, ekstremalnym czy wysokiego ryzyka - typowe ubezpieczenia mogą się nie sprawdzić. Czym innym jest złamanie ręki podczas jazdy na nartach na wakacjach, czym innym skoki do wody z wysokości 15 metrów na zawodach międzynarodowych. Większość świadczeń podróżnych nie będzie Was ubezpieczać w przypadku takich ekstremalnych przypadkach, a jedynie amatorskich form aktywizacji.


CO ROBIĆ, GDY POJAWIĄ SIĘ PROBLEMY W PODRÓŻY?


Co robić, gdy spotka Was nieszczęśliwy wypadek lub zachorujecie podczas wakacji? W każdej potrzebie kontaktujcie się wówczas ze swoim ubezpieczycielem. Musicie podać numer polisy i podjąć kolejne wskazane przez niego kroki, aby ubiegać się o zwrot takich kosztów lub prosić go o doraźną pomoc. 

Najlepiej kontaktować się z firmą, u której wykupiliście ubezpieczenie turystyczne drogą telefoniczną - jeśli to sprawa niecierpiąca zwłoki. Jeśli to tylko kwestia zwrotu  kosztów za leczenie, możecie zaczekać na powrót do kraju i zrobić to już na miejscu. Pamiętajcie też o tym, aby zbierać wszystkie ważne kwitki, każde poświadczenie wizyty lekarskiej, dokumenty, recepty, paragony za leki - wszystko to później będzie potrzebne do złożenia wniosku o zwrot kosztów w ramach posiadanego ubezpieczenia.

Tylko bezpiecznych podróży Wam życzę! :-)

Czytaj więcej:


6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis, zapisuję cenne wskazówki. Mam nadzieję, że wkrótce się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ubezpieczenie w podróży jest bardzo ważne, a tak wiele osób o nim zapomina... Bardzo przydatny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie ubezpieczenie to bardzo ważna sprawa i warto wybrać to najlepsze dla nas

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomocne informacje na temat ubezpieczeń turystycznych oraz atrakcyjne oferty znajdziecie na stronie internetowej https://tanieubezpieczenia.com.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Warto zapoznać się z tą stroną przed wyjazdem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ubezpieczenia to bardzo przydatne zabezpieczenie nie tylko na wypadek podróży, ale także wypadku komunikacyjnego, choroby, czy utraty mieszkania. Dzięki polisom możemy poczuć się bezpiecznie i spać spokojnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ano właśnie... jeszcze dom. Ochrona powinna obejmować ryzyko kradzieży na czas wyjazdu. Poza tym warto mieć tego typu kamery - https://www.eltrox.pl/monitoring/kamery-do-monitoringu.html
  żeby po prostu widzieć, co ewentualnie się dzieje w nieruchomości. I to robi różnicę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Olgusta , Blogger